Lady Gaga, zihinsel sağlık, TSSB ve fibromiyalji ilaçları konusunda Oprah’a açıldı

Lady Gaga ve Oprah sahnede

Lady Gaga, pek çok topluluk ve konu için şiddetli bir şampiyon ve savunuculuğunun bir kısmı kendi mücadelelerine inanılmaz derecede açık. Cinsel saldırı, zihinsel sağlık sorunları, TSSB, kronik ağrı ve çok daha fazlası ile ilgili deneyiminden bahsetti ve aynı şeylerle yüz yüze kalanlara yalnız olmadıklarını gösterdi. Oprah ile yapılan yeni bir röportajda Lady Gaga, insanların akıl hastalığını ve kronik ağrı ile bağlantısını anlamalarına yardımcı olmaya devam etti ve akıl sağlığı ilaçları alma stigmasını kırdı.

Oprah 2020 Vizyon: Odakta Yaşamınız turunun bir parçası olarak Gaga, uzun bir konuşma için Oprah ile tanıştı. Röportaj sırasında, şarkıcı dürüstçe zihinsel sağlığı, fibromiyalji ile olan deneyimi ve zihinsel sağlık ilacı almanın ona “son derece” nasıl yardımcı olduğunu söyledi.

Gaga daha önce TSSB ve fibromiyalji tanısından bahsetti, ancak Oprah ile yaptığı röportajda, ikisinin nasıl bağlanabileceğini biraz araştırdı.

“19 yaşında birkaç kez tecavüze uğradım ve tecavüz ve bu travma için tedavi eksikliği nedeniyle TSSB geliştirdim. Bana yardım edecek kimsem yoktu, terapistim yoktu, psikiyatristim yoktu, bana yardım edecek doktorum yoktu “dedi.” Birdenbire bir yıldız oldu ve dünyayı otel odasından garaja, limuzinden sahneye kadar gezdim ve hiç ilgilenmedim, sonra aniden bu inanılmaz hissetmeye başladım tecavüze uğradıktan sonra hissettiğim hastalığı taklit eden vücudumun her yerinde şiddetli ağrı. “

Şarkıcı, ağrısının “travmaya tepki” nin bir parçası olduğunu açıklamaya devam etti. Mayo Clinic’e göre fibromiyalji, genel ağrı, yorgunluk ve bilişsel zorluklar ile karakterize bir durumdur. Doktorlar fibromiyaljinin kesin nedenini bilmese de, Mayo Clinic bunun fiziksel ve duygusal travma veya psikolojik stres tarafından tetiklenebileceğini not eder.

Ruh sağlığı ve kronik ağrı ile mücadelesini geliştirdikten sonra, Gaga ilaçların öneminden bahsetti. Bu konuyu tartışmalı bir konu olarak nitelendirdi, akıl hastalığını ilaçla tedavi etmeyi çevreleyen yoğun bir damgalama olduğunu kaydetti, bu yüzden yıldızın kendi kullanımı hakkında çok dürüst olması çok önemlidir. akıl sağlığı ilaçları..

“Uyuşturucular bana çok yardımcı oldu,” dedi Gaga. “Antipsikotik alıyorum. [Almasaydım] Çok sık sarmal olur ve uykumda spazm olurdum. ”

Kendi akıl sağlığı ilaçlarınız hakkında açıkça konuşmak, akıl hastalığının tedavisi ile ilişkili damgalanmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve başkalarının tıbbi tedavi almanın yanlış veya yanlış bir şey olmadığını fark etmelerine yardımcı olabilir. zihniniz veya bedeniniz için ..

“Tıp bana gerçekten yardımcı oldu. Birçok insan beyninin onlara yardım etmesi için ilaçtan korkar. Bunun etrafındaki damgalamayı gerçekten silmek istiyorum ”dedi. “Tekrar tekrar yapmaktan yoruldum. Herkesin bu şeylere erişimi yok, herkesin bu şeyler için parası yok. Bunun için para istiyorum, dünyanın en iyi doktorlarını istiyorum ve beynimizi anlamamızı ve onunla aynı sayfada olmamızı istiyorum, böylece Z kuşağı bununla başa çıkmak zorunda kalmıyor biz şimdi. Akıl sağlığı bir krizdir. “

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *