Fibromiyalji Doktorları Uyarıyor: “Tramadol Diğer İlaçlardan Daha Fazla Hayatı Öldürüyor”

Her gün yüz binlerce kişi tarafından alınan reçeteli ağrı kesici tramadol, eroin ve kokain de dahil olmak üzere diğer tüm uyuşturuculardan daha fazla insanı öldürmektedir.

Doktorlar uyarıyor: "Tramadol diğer ilaçlardan daha fazla can veriyor."

Ağrı kesici doğru alındığında zarar vermez, ancak diğer ilaçlar veya alkol ile karıştırıldığında çok tehlikeli hale gelir. Geçen yıl, sadece Kuzey İrlanda’da tramadole bağlı 33 ölüm meydana geldi. Ölüler arasında 16 yaşında bir ve 70 yaşında bir emekli vardı. Opioid ilaçlar orta veya şiddetli ağrıyı tedavi etmek için kullanılır ve sadece reçete ile alınmalıdır. 2014 yılında reçetesiz dağıtılamayan yasadışı bir “C” opioid olarak sınıflandırıldı.

Sorun şu ki, pek çok kişi Tramadol bağımlısı ve onu almak için karaborsaya gidiyor çünkü tedavilerini durdurmak için daha fazla reçete alamıyorlar ya da doktorları başka bir ilaç veriyor.

Kuzey İrlanda Devlet Patoloğu Profesör Jack Crane, “Sanırım bu kadar sık ​​kullanılan ve reçete edilen insanlar, Tramadol’ü tıbbi gözetim olmaksızın alırlarsa potansiyel riski fark etmiyorlar.” Dedim.

Crane, Tramadol sınıflandırmasının “A” sınıfına yükseltilmeden önce yeniden güncellenmesini gerektirir.

Ağrı kesici: tolerans ve bağımlılık

Ağrıyı tedavi etmek için bazı ilaçlar bağımlılık yapabilir. Bağımlılık, fiziksel bağımlılık veya hoşgörüden farklıdır. Fiziksel bağımlılıkla, bir madde aniden kesildiğinde yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Tolerans, bir maddenin ilk dozu zamanla etkinliğini kaybettiğinde ortaya çıkar. Bağımlılık, bazı kişilerin narkotik ağrı kesicilerle geliştirdiği psikolojik ve davranışsal bir tepkidir.

Uzun süre opioid ilaçları alan kişiler, bağımlı oldukları anlamına gelmese de tolerans ve fiziksel bağımlılık geliştirebilirler. Genel olarak, bağımlılık, narkotikler uygun tıbbi gözetim ile kullanıldığında insanların yalnızca küçük bir yüzdesinde ortaya çıkar.

Afyon veya morfine benzer etkilere sahip olan opioid ağrı kesiciler, son derece bağımlılık yapabilir ve beyindeki reseptörlere bağlanarak ağrıyı önleyebilir.

Doğrudan doktorunuz tarafından izlenmedikçe 3-4 aydan fazla kullanılmamalıdır.

Afyon ilaçlarının bazı isimleri:

  • kodein
  • Fentanil
  • Hidrokodon.
  • Hidromorf telefon
  • Meperidina
  • Morfin
  • Oxicodona
  • Tramadol

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *