Fibromiyalji, Huzursuz Bacaklar Sendromu. Ayakların yanıyor mu? Pozisyon bulamıyor musunuz? Korkunç bir baş belası mı hissediyorsun?

Huzursuz bacak sendromu Bacakları hareket ettirmeye yönelik zorlayıcı bir his ile karakterize bir uyku bozukluğudur  Gece boyunca  uykuya dalmanızı ve dinlenmenizi engelleyen bir durumdur.

Nedir: İlk olarak 1940’larda İsveçli bir nörolog tarafından tanımlanan huzursuz bacak sendromu, uyku sırasında ortaya çıkan miyoklonus adı verilen ani bacak hareketlerinin ortaya çıkmasıyla karakterize nörolojik bir hastalıktır. mobilizasyonunu zorlayan duyusal değişikliklerin algılanması.
Kim etkilendi? Huzursuz bacak sendromu nispeten yaygın bir sendromdur ve genel popülasyonun yaklaşık% 15’ini etkilediği tahmin edilmektedir. Sıklığı yaşla birlikte artar ve özellikle yaşlılarda 50 yaşın üzerindeki kişilerde daha sık görülür. Nedenleri nelerdir:Bu hastalığın kökeni bugün bilinmemektedir, ancak hastaların en az üçte birinin aile öyküsü olduğundan genetik yatkınlık bileşeni olabilir.
Öte yandan, bu sendromun kökeninin , hareketlerin performansı ve koordinasyonu için gerekli olan bir beyin nörotransmiteri olan dopamindeki azalmayla ilgili olabileceği düşünülmektedir  .

Semptomlar neler:

Muhtemelen inanılandan daha sık görülen bir sendromla karşı karşıyayız çünkü çoğu zaman insanlar bunun sadece bir kramp olduğunu düşünüyorlar ve bu nedenle uygun tedaviyi aramıyorlar (gerçekte en azından kramplara benzemiyor). Bir dizi sıkıntıdan oluşur; 

ayaklarda ateş hissedilir, ancak dokunulduğunda sıcak değildir, hoş olmayan hisler, tarif etmesi zor, gece boyunca alt uzuvlarda düzenli olarak ortaya çıkan hareketler, ani kasılmalardan oluşur. Bu rahatsızlıklar  , ikincil olarak uykuyu parçalayan ve bozan mikro uyanmalara neden olan hareketlerin performansı , yürüme  ile geçici olarak iyileşir ve gündüz aşırı uykululuk ile sonuçlanır.Hasta rahatsızlığı ve ikincil uyku kaybı önemli olabilir ve uyku sırasında ortaya çıkabilir. istirahatte bacaklarda gün  ağrı ve sinirlilik

(Rahat bir pozisyon alamazsınız, bacaklar kendi hayatları varmış gibi, son derece tatsız)

Nasıl teşhis edilir: Teşhis Nörolojide yapılır, ancak dört temel unsurun varlığını gerektirir:

Genellikle Parestezi, uyuşma ve karıncalanma ile ilişkilendirilen bacakları hareket ettirme arzusu, vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen, ancak eller, ayaklar, kollar ve bacaklarda daha sık görülen anormal hislerdir.

Bu fenomene başka isimler verilebilir, örneğin:

duyu kaybı, duyu kaybı, karıncalanma ve uyuşma, uyuşma veya yanma (ateş) veya yüzeysel ve derin his kaybı.

Dinlenme ile semptomlarda artış  ve aktivite ile rahatlama. Motor huzursuzluğu. 

(çaresizce bacakları hareket ettirme ihtiyacı) Belirtilerin gece kötüleşmesi.

Bir uyku çalışması yapmak (polisomnografik çalışma) bu sendromu ortaya çıkarabilir.

Tedaviniz nedir: Tedavi genellikle karmaşıktır ve istenen faydayı elde etmek için birkaç terapötik deneme gerektirebilir.

Bu sendromun oluşumunda dopamin salınımındaki bir azalma rol oynadığı için, Parkinson hastalığının tedavisinde etkili olan dopamin agonistleri (pergolid ve karbidopa, levodopa, pramipeksol gibi) kullanılmaktadır. huzursuz bacak sendromu olan hastalarda kullanılır, tedavi seçeneği olarak kabul edilir (mükemmel sonuçlarla).

Diğer alternatifler  amitriptilin, karbamazepin ve gabapentindir. Benzodiazepinler  yatmadan önce uygulanan  gece hareketleri sık uyanış önlemek değil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *