Fibromiyalji: Tam olarak ne biliyoruz?

123m-moe-pijn-depress-psy-24-7.jpg

Fibromiyalji, diğer sakatlayıcı semptomlarla ilişkili bir kronik yaygın ağrı türüdür. Bu sendromla ilgili bilgi nerede?

Batı ülkelerinde fibromiyaljinin yetişkin nüfusun yaklaşık% 2’sini etkilediği tahmin edilmektedir. Bir Fransız ekibi (Inserm)   hastalık hakkında semptomlar ,  tanı  ve  tedavi açısından bir bilgi envanteri yaptı  . Uluslararası bilimsel literatürün bir analizi (toplam 1600 belge) çeşitli disiplinlerden (nöroloji, farmakoloji vb.) On beş uzman tarafından gerçekleştirildi.

Semptomlar

Fibromiyalji esas olarak  yaygın ve dalgalı kronik ağrı ile ilişkili olsa  da, hastaların büyük bir çoğunluğu aynı zamanda  kalıcı yorgunluk , konsantre olma ve dikkat etme güçlüğü ve fiziksel kondisyondan (psiko-patolojik süreç) muzdariptir  . Fiziksel hareketsizlik ve geri çekilme).

Hastaların% 85’inin anksiyete ve depresyon belirtileri gösterdiğini ve% 95’inin uyku bozukluklarından şikayet ettiğini ekleyeceğiz  . Uzmanlık, fibromiyaljinin klinik ifadesinde çok heterojen olduğunu  ve şiddetinde büyük  değişkenlik gösterdiğini göstermektedir. Her durumda, yaşam kalitesinin tüm boyutları üzerinde gerçek bir etki eşlik eder.

Teşhis

 Spesifik biyolojik belirteçlerin yokluğunda  poz vermek zordur. Sürekli gelişen klinik kriterlere dayanmaktadır.  Şimdiye kadar yapılan tıbbi görüntüleme çalışmalarının (MRI vb.) Sonuçları büyük farklılıklar göstermektedir ve tanıya yardımcı olmamaktadır.

Destek

• Uzmanlık  , semptomlara göre uyum sağlayan ve gelişen multidisipliner desteği geliştirme ihtiyacını vurgular  .

•  Yeterli fiziksel aktivitede erkenden harekete geçen bir  dizi , fiziksel bozulmayı önlemek veya sınırlamak için, diğerlerinin yanı sıra desteğin temel yönlerinden biridir.

•   Anksiyete depresif semptomları olan hastalar için,  psikoterapi  ,  psikolojik sağlıklarını ve yaşam kalitelerini iyileştirmelerine yardımcı olmak için yönetimin bir parçası olabilir  .

•  İlaçlar  bazen belirli şikayetlere ( ağrı , uyku bozuklukları,  anksiyete  veya  depresyon, vb.) Karşı etkili olabilir , ancak özellikle opioid reçetesinden kaçınarak bunların kötüye kullanılmasını önlemek önemlidir.

Son olarak, bu uzmanlar grubunun bir başka önemli tavsiyesi, fibromiyalji dahil olmak üzere genelleştirilmiş kronik ağrı üzerine kaliteli araştırma arayışı ve geliştirilmesiyle ilgilidir..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *