Fibromiyalji ve Çene Ağrısı | Fibromiyalji Çene Ağrısı Belirtileri.

Fibromiyalji ve çene ağrısı  vesemptomlar fibromiyalji çene ağrısı, eğer,Fibro çene ağrısı,fibromiyalji çene ve boyun ağrısı,çene fibromiyalji ağrısıve ayrıca yaklaşıkfibromiyalji ve TME ağrı, gerektiği bu makaleyi okuyun.

Fibromiyalji ve çene ağrıları ve nedenleri

Hepimizin bildiği gibi, vücutta çok fazla acıya neden olur. Buna çene dahil mi? Yoksa çene ağrısı tamamen farklı bir durum mu?

Fibromiyalji genellikle ilişkili durumların kapsamlı bir listesiyle birlikte gelir. Fibromiyaljili bizlerde görülen yaygın bir durum, temporomandibular eklem (TME) bozukluğudur.

Fibromiyalji hastalarının yüzde 90’ının yüz ve çene ağrısı yaşadığı ve fibromiyalji hastalarının yüzde 75’inin TME ile yaşadığı tahmin ediliyor.
Temporomandibular eklem bozukluğu nedir?
TMJD, çeneyi etkileyen bir hastalıktır. Yüz, baş ve boyun kaslarına ve kıkırdağına saldırır. Bu, aşağıdakiler dahil birçok farklı soruna neden olabilir:

Yüzde ve çenede ağrı
Baş ağrıları
Ağzı açıp kapatmada zorluk
Omuzlarda, sırtta veya boyunda ağrı
Tinnitus (kulakta çınlama)
Baş dönmesi
Bulanık görme veya çift görme
Vertigo ve mide bulantısı
Diş gıcırdatma
İşitme sorunları
Ön tarafta ağrı kulaklar
Fibromiyaljiden kaynaklanan sırt, kol ve bacaklarınızda ağrı ve sertliğe ek olarak çene, yüz ve şiddetli baş ağrısıyla uyanmak hoş olmaktan uzaktır. TME’nin neden bu kadar büyük bir sorun olduğunu anlamak kolaydır, özellikle fibromiyalji ile birleştiğinde.

Fibromiyalji çene ağrısı belirtileri

İki tür TMJD vardır: eklem TMJD ve kaslı TMJD. Esas olarak fibromiyaljili insanları etkileyen ikincisidir. Ayrıca kafa derimizi, yüzümüzü, boynumuzu ve omuzlarımızı çiğnemek ve hareket ettirmek için kullandığımız kasları da etkileyebilir.

Kas TMEH’nin olası nedenlerinden bazıları şunları içerebilir:
Uyku eksikliği
Kaslara travma
Stres
Travmatik olaylar
Beyindeki nörotransmiterlerle ilgili sorunlar
Bunların çoğu, fibromiyaljinin olası nedenleri veya fibromiyalji semptomlarıdır.

Bu iki durum yakından ilişkilidir ve doktorlar kas TMJD’yi bir tür fibromiyalji olarak görürler.

Fibromiyalji gibi, TMJ de vücudumuzun ve beynimizin ağrı sinyallerini yorumlama şeklini etkiler, bu da vücudumuzun olmaması gerektiğinde ağrı hissettiği anlamına gelir.

TMJD ayrıca zaten hassas olan tetik noktalarını daha da hassas hale getirerek vücudumuzda daha fazla ağrıya yol açabilir. İhtiyacımız olan son şey daha fazla acı!

Temporomandibular Eklem Bozukluğunun Tedavisi
Maalesef, çoğumuz TME ile tedavi görmeden ve hatta tanı konmadan yaşıyoruz. Neden? Hangi doktorun size davrandığı konusunda bir kopukluk var.

Bazı doktorlar bunu bir diş sorunu olarak görürken, diş hekimleri bunu tıbbi bir sorun olarak görmektedir. Bu aynı zamanda sigorta şirketinin tedavi için ödeme yapacağı sorunlara da yol açabilir ve genellikle TME tedavisini kapsayan tıbbi veya diş sigortasına yol açmaz.
TMJD’nin ana nedenlerinden birinin stres olduğuna inanılmaktadır. Eminim hepimiz stresin birçok soruna neden olduğunun farkındayız, özellikle de fibromiyaljiden muzdaripken.

Stresi azaltmanın yollarını bulmak, TMJD’nin yanı sıra fibromiyaljiye bağlı olarak yaşadığımız semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Fibro çene ağrısı

Bunu söylemekten çok daha kolay olduğunu düşünüyorsanız, güven bana, dinliyorum! Ancak stresi azaltmak için atabileceğimiz adımlar var.

İşte hayatınızdaki stresi azaltmanıza yardımcı olabilecek bazı öneriler;


Bitkiler, vitaminler ve takviyeler açısından zengin, besin açısından zengin bir diyet
Nazik
günlük egzersiz
Doğada
vakit geçirmek Sevdiğiniz insanlarla zaman geçirmek
Bilişsel davranışçı terapi
Akupunktur
Stresi azaltan yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte, ilaçlar kasları gevşetmeye yardımcı olabilir yüz bakımı ve ağrıyı azaltın. Masaj da bazıları için faydalı olmuştur.

Bazı durumlarda, diş hekimi, ısırmayı stabilize etmeye ve çene, baş ve boyun kaslarını dengelemeye yardımcı olmak için ortopedik bir oklüzal plaka yerleştirebilir.

Fibromiyaljinin diğer birçok yönü gibi, kolay cevaplar yoktur. Ancak bir miktar kararlılıkla, ısrarcı bir tavırla, doktorların ve terapistlerin de yardımıyla çene ağrısından kurtulmak mümkündür.

Fibromiyalji ve ağrı tmj

Fibromiyalji teşhisi konan hastaların sıklıkla temporomandibular eklem disfonksiyonu yaşadığını biliyor musunuz? Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yürütülen araştırmaya göre, fibromiyalji hastaları yüksek bir TME bozukluğu insidansına sahiptir ve ağız hareketi sırasında tıklama veya patlama gibi klasik TME semptomları ile birlikte yüz ağrısı ve kas ağrısı ile kendini gösterir. baş ve boyunda.

Fibromiyalji, ağrılı ve çoğu zaman zayıflatıcı bir hastalıktır. Bazı insanlar için ağrı o kadar şiddetli olabilir ki, migrenleri devre dışı bırakır. Fibromiyalji hastaları sıklıkla, özellikle eklemlerin yakınında olmak üzere tüm vücuda yayılan derin ağrı yaşarlar. Fibromiyalji hastaları da sertlik ve hareket etmede zorluk yaşayabilir. Bu semptomlar için migren ilaçlarının reçete edilmesi yaygındır, çok az veya hiç rahatlama sağlamaz. Bunun nedeni, baş ağrılarının ve ağrıların, temporomandibular eklem bozukluğunun veya yanlış hizalanmış bir çenenin sonucudur. Yanlış hizalanmış bir çene veya kötü bir ısırığın diğer belirtileri kulakta çınlama, yüzde, boyunda, omuzlarda ve sırtta ağrı, baş dönmesi veya baş dönmesi, parmaklarda karıncalanma veya uyuşma,

Fibromiyaljiden kaynaklanan boyun ve çene ağrısı

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), 60 erkek ve kadın fibromiyalji hastasının semptomlarını inceledi. Hastaların neredeyse% 70’i TME yakınında yüz ağrısı yaşarken, çalışma katılımcılarının% 35’i ağzı açmada güçlük ve yemek yerken rahatsızlık gibi TME bozukluğu semptomları bildirdi. NIH, fibromiyalji teşhisi konan hastaların da TME bozukluğu için taranması gerektiği sonucuna vardı.

Fizyolojik diş hekimleri, çene, sinir ve boyun ve baş kaslarındaki bozuklukları tedavi etmek üzere eğitilmiştir ve bu tür ağrıyı azaltmaya ve hatta ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Bu semptomları hafifletmek için, çene eklemleri, kaslar ve dişler için en uygun pozisyonu belirlemek için K7 adlı bir ısırma bilgisayarı kullanılır. Ortotik adı verilen özel bir cihaz, çeneyi yeniden konumlandırmak ve dengeli bir ısırık oluşturmak için dişlerin üzerine yerleştirilmek üzere tasarlanmıştır. Bu tedavinin aynı zamanda kötü bir ısırıkla ilişkili diğer semptomları da hafiflettiği belirtilmektedir. TME bozukluğunun fizyolojik tedavisi cerrahi değildir ve yaşamı değiştirir..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *