Fibromiyalji ve CFS’de merkezi sensitizasyon

Omurga çizimi

Merkezi farkındalık terimini anlamak için, önce kelimeleri ayırmakta fayda var.

Merkezi, bu bağlamda, omuriliğin beynini ve sinirlerini içeren merkezi sinir sistemini ifade eder. Bu sistem vücudunuzun vücudun geri kalanından gelen sinyallere cevap verme şeklini düzenler.

Farkındalık, vücudunuzun belirli bir maddeye veya uyarana tepki verme şeklindeki kademeli bir değişimdir. Bağışıklık sisteminde, duyarlılık alerjiye neden olur. Merkezi sinir sisteminde, sonuç duyarlılık olarak adlandırılır. Bu genellikle merkezi sinir sistemini her zaman tetikte tutan sabit bir “bağlantı kesme” olarak tanımlanır.

İnsanlar alerjileri ve hassasiyetleri kişinin sahip olduğu veya sahip olmadığı şeyler olarak düşünme eğilimindedir, ancak bunlar mutlaka yaşam için bir şey değildir. Örneğin, ilk aldığınızda bir ilaçla ilgili bir sorununuz olmayabilir, ancak bir dahaki sefere alerjik reaksiyonunuz olacaktır. Aynısı yemek için de söylenebilir: 20 yaşındayken laktoz intoleransı için çocukluğunuzda süt içmiş olabilirsiniz. Ayrıca alerji ve hassasiyeti aşan insanları da duyarsınız.

Bunu anlamanın anahtarı, kademeli değişim terimidir. Her şeyden önce, muhtemelen tekrar tekrar maruz kalıyorsunuz. Böylece, zamanla vücudunuz sorunlu bir seviyeye gelinceye kadar madde tarafından giderek tahriş olur.

Şimdi kelimeleri bir araya getirelim.

Genel bakış
Merkezi sensitizasyonda, merkezi sinir sisteminin tamamı belirli uyaranlara karşı hassaslaştırılır. Birçok uzman, merkezi sensitizasyonun fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromunun altında yatan anahtar bir mekanizma olduğuna inanmaktadır. Vücudun ve beynin ağrı sinyallerini nasıl büyütdüğü de dahil olmak üzere, bu hastalıkların semptomlarının çoğunun açıklanmasına yardımcı olur.

Bu koşullar altında, sorunlu uyaranlar şunları içerebilir

Ağrılı,
parlak veya aralıklı,
yüksek ses,
güçlü, gıcırtılı veya tekrarlayan kokular veya
kimyasal ısı, soğuk veya her iki
doku gibi cilde karşı sert bir bez gibi hafif dokunuş Bu uyaranlara verilen
reaksiyonlar kişiden kişiye yoğunluğu değişebilir . Ayrıca, özellikle hastalıkları odak (yoğun semptomların zamanı) ve remisyonlarla (semptomların daha az ve / veya daha az yoğun olduğu zamanlar) karakterize edilen kişilerde, diğer semptomlarla birlikte yukarı ve aşağı gidebilirler.

Tepkimeler şunları içerebilir:

baş ağrısı
mide bulantısı
baş dönmesi
tahriş
ağrı
duyusal aşırı yük
panik
karışıklığı
Reaksiyon bir hastalıkla bağlantılı olduğunda belirtilerde genel bir artış.
Merkezi sensitizasyonu içerdiğine inanılan koşullar merkezi duyarlılık sendromları olarak sınıflandırılır. Fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu ile birlikte, bu genel terim şunları içerir:

migren irritabl barsak sendromu huzursuz
bacak
sendromu myofascial ağrı sendromu
çoklu kimyasal duyarlılık

Nedenleri
Merkezi hassasiyetin nedenleri tam olarak anlaşılmamıştır. Aşağıdakilerin herhangi bir kombinasyonu nedeniyle olabilir:

deregülasyonu
disfonksiyonu  (beyindeki kimyasal haberciler) nörotransmitterlerin  vücudun stres sistemi (HPA eksen) cevabın
iltihabı
otonom sinir sistemindeki sinir sistemi bozukluğundan, yanıt “mücadele veya uçuş” ile olan fiyatlar..

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *