Fibromiyalji ve IBS arasındaki bağlantı

Genç kadın portre gri duvar arka plan üzerinde izole ağrısı acı acı çekiyor karnına eller.  Gıda zehirlenmesi, grip, kramplar.  Olumsuz duygu yüz ifadesi reaksiyon sağlık sorunları sorunları

Fibromiyaljiyle yaşam rahat olmaktan başka bir şey değildir, ancak bu bozukluğa eşlik eden bazı semptomlar tamamen ilgisiz görünebilir. Fibromiyaljinin ana semptomları genel vücut ağrıları ve ezici yorgunluk olsa da, diğer semptomlar da yaygındır. İrritabl bağırsak sendromu veya IBS, fibro olan birçok insanda yaygındır. İki konu birbiriyle ilişkili görünmese de, birbirleriyle düşündüğünüzden daha fazla ilgileri olabilir.

IBS BELİRTİLERİ

İrritabl bağırsak sendromu çok gerçek ve yıkıcı semptomları olan ancak az bilinen bir nedeni olan karmaşık bir hastalıktır. IBS’niz olduğunda, karın ağrısı, sık şişkinlik ve kabızlık veya ishal gibi düzensiz bağırsak semptomları ile ilgili düzenli problemleriniz olacaktır. IBS’li birçok insan esas olarak kabızlık veya ishalden muzdarip olsa da, bazı insanlar her birinin dönemleri arasında değişmektedir.

FIBRO ve IBS ARASINDA ORTAK BAĞLANTILAR

Erkekler her ikisinden de muzdarip olsa da, kadınlar erkeklerden daha fazla fibromiyalji veya IBS’den muzdariptir. Erkeklerin acil olmayan şikayetler için doktora başvurma olasılıkları genellikle kadınlardan daha az olduğundan, rapor edilenden daha fazla erkeğin fibromiyalji veya IBS’den muzdarip olabileceği tahmin edilmektedir.

Fibromiyalji ve IBS stresle ağırlaşır veya stresli yaşam dönemlerinde alev alma olasılığı daha yüksektir. İki hastalığın da bilinen bir nedeni yoktur, ancak ağrı, rahatsız uyku ve yorgunluk ile bağlantılıdır. Kadınların adet döngüsünün belirli aşamalarında hem IBS hem de fibro semptomları yaşama olasılığı daha yüksektir, bu da hormonal bir bileşen olduğunu gösterir.

Genel olarak, fibromiyaljisi olan hastaların% 70’inde IBS semptomları ve IBS’li hastaların% 60’ında fibromiyalji semptomları vardır.

BAĞIMSIZ DEĞİŞİKLİKLER NEDEN OLABİLİR

Bilim adamları, doğal bağırsak bakterileri ve bunun sağlığın diğer yönleri üzerindeki etkileri arasındaki karmaşık bağı anlamaya başlıyor. Önceki bazı araştırmalar bağırsak yolundaki bakteri dengesizliğinin çoklu sağlık sorunlarına, hatta depresyona ve zihinsel sağlığın diğer yönlerine neden olabileceğini göstermektedir.

Araştırmacılar, ince bağırsakta aşırı bakteri büyümesinin irritabl bağırsak sendromuna neden olabileceğini keşfettiler, ancak olumlu taraf, bu aşırı büyümenin IBS semptomlarını da hafifleten antibiyotiklerle tedavi edilebildiğini keşfetti. Şimdi, bazı araştırmacılar ince bağırsakta benzer bir bakteri çoğalmasının fibromiyaljiye neden olup olmadığını görmek için test ediyorlar, bu durumda bir antibiyotik kürü semptomları hafifletebilir.

IBS VE FIBRO İÇİN ÇALIŞAN TEDAVİLER

Fibromiyalji ve IBS’nin kökenleri bilinmemekle birlikte, bunlar gerçek semptomları olan açıkça gerçek hastalıklardır, ancak antidepresanlar genellikle onları tedavi etmede etkilidir. Opioid ağrı kesiciler genellikle fibromiyalji ve IBS ile ilişkili ağrının tedavisinde kendi başlarına etkili değildir, ancak bazı insanlar opioidleri antidepresanlarla birlikte yararlı bulmaktadır.

Meditasyon, yoga ve tai chi gibi ılımlı egzersiz ve farkındalık aktiviteleri de rahatlama sağlayabilir. Stresi azaltmak, fibromiyalji ve irritabl bağırsak sendromu semptomlarını yönetmenin çok önemli bir parçasıdır.

Fibromiyalji ve IBS milyonlarca insanı rahatsız eden iki gizemli tıbbi sorun olsa da, araştırmacılar her gün sebebini ve tedavisini bulmak için çalışıyorlar..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *