Fibromiyaljilerinden bahseden 13 ünlü

Fibromiyalji, sinir sisteminizin işlevindeki değişiklikleri ve beyninizin ağrıyı tedavi etme şeklini içeren kronik, tedavi edilemez bir hastalıktır. Birçok doktor, fibromiyaljiyi “hipervigilant” veya “kavga veya uçuş” olarak adlandırır çünkü sinir sisteminiz her zaman alarm modunda kalır. En yaygın üç fibro semptomu genel ağrı, yorgunluk ve beyin sisi gibi bilişsel güçlüklerdir. Amerikan nüfusunun% 3 ila 6’sının hastalık ile yaşadıkları tahmin edilmektedir – ve ünlüler istisna değildir.

Fibromiyalji kadınlarda daha yaygın olmasına rağmen, cinsiyet, ırk, yaş veya sınıf ne olursa olsun herkesi etkileyebilir. Ünlülerin pahalı tedaviler, ilaçlar veya alternatif tedaviler için daha fazla para ve kaynağı olabilir, ancak bu kesinlikle hastalığın neden olabileceği zayıflatıcı semptomlara karşı bağışık oldukları anlamına gelmez. Bununla birlikte, platformları onlara bir gün daha iyi tedavilerin (ve potansiyel olarak bir tedavinin) mümkün olabilmesi için farkındalık yaratma ve araştırma için bağış yapma imkanı sunuyor.

Aşağıdaki ünlüler fibromiyalji ile yaşamak hakkında konuştu, ancak umarım diğerleri öne çıkacak ve stigmanın kırılmasına ve hastalığın daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmak için konuşacaklardır.

 1. Lady Gaga
Lady Gaga

Lady Gaga, yıllarca kronik ağrı ile mücadeleleri hakkında açık olduktan sonra, Eylül 2017’de ağrısının nedeninin fibromiyalji olduğunu doğruladı. Daha önce, müzisyen ve sanatçı lupus için “sınırda pozitif” test ettiğini ve kalçasını kırdıktan sonra kronik ağrı çektiğini söyledi.

22 Eylül’de yayınlanan Netflix belgeselinde “Gaga: Five Foot Two” adlı Gaga, hayranlarına sahne arkasındaki acıyla savaşına bir göz attı ve yardımcı olmak için tedavi ve başa çıkma teknikleri bulma zorluklarından bahsetti. belirtilerini yönetmek için. .

“Acım beni ancak böyle bir şeye dönüştürürsem iyi olur. Bu yüzden umarım onu ​​izleyen ve kronik ağrı çeken insanlar yalnız olmadıklarını bilirler. Bu benim için bir sürüm… ve beni duymakta zorlanan insanların olmasını istiyorum, ”dedi Gaga.

 1. Morgan Freeman
Morgan Freeman

2008 yılında Morgan Freeman, bir kırık kol, kırık bir dirsek ve omuzlar dahil olmak üzere birden fazla yaralanmaya neden olan bir trafik kazasına karıştı. 2012 yılında Esquire ile yaptığı röportajda sinir ağrısını “çürütücü” yaşamaya devam ettiğini ve şimdi fibromiyalji ile yaşadığını açıkladı.

Freeman ayrıca en son 2018 Screen Actor’s Guild Awards’da sinir hasarı nedeniyle sol elinde tek bir sıkıştırma eldiveni giydiğini tespit etti Sıkıştırma eldiveni, kanını dolaşmasına yardımcı olduğu için elini hareket ettiremiyor.

2015 yılında The Daily Beast’e esrarla acıyı tedavi ettiğini söyledi. Freeman, “Bu kolda fibromiyalji ağrım var ve rahatlama sağlayan tek şey esrar,” dedi. “Büyük mal ele geçirme vakaları olan çocuklardan bahsediyorlar ve esrarın bu çocukların hayat yaşayabilecekleri yerleri kolaylaştırdığını keşfettiler.” Bana göre, “Her yerde yasallaştır!” “

 1. Sinead O’Connor
günahkâr

Sinead O’Connor, 2003 yılında fibromiyaljiyle mücadele ettiği ve çocuklarıyla ilgilenmek istediği için müzikten uzaklaşan İrlandalı bir şarkıcı-söz yazarıdır.

“Fibromiyalji tedavi edilemez. Ama yönetilebilir, “dedi O’Connor, 2005 yılında HOTPRESS ile yaptığı röportajda.” Yüksek bir ağrı eşiğim var, bu yüzden yardımcı oluyor – bu, mücadele ettiğim yorgunluğun bir parçası. Bununla birlikte, desenlerinizi ve sınırlarınızı öğrenirsiniz, böylece bunun etrafında çalışabilir ve planlayabilirsiniz. Stresle daha da kötüleşir. Bu yüzden hayatı sakin ve huzurlu tutmaya çalışın. “

Ancak O’Connor’ın emekliliği kısa sürdü ve 2005 yılında müzik sahnesine döndü. Şarkı söylemeye ve sevdiği şeyi yapmaya devam etmeyi umduğunu söyledi, ancak fibromiyalji semptomlarını şiddetlendirebilen aşırı strese neden olan parçalardan uzakta.

 1. Mary McDonough
mary mcdonough

“Waltons” oyuncusu Mary McDonough, fibromiyalji, lupus ve Sjogren sendromu ile mücadeleleri konusunda çok açıktı. Serinin bitiminden sonra kendini yeniden keşfetmek için yerleştirdiği meme implantlarına olumsuz bir tepki verdikten sonra koşulları geliştirdiğine inanıyor.

“24 saat içinde sırtımda ve göğsümde döküntü vardı,” dedi McDonough Smashing Interviews Magazine’e. “Ama 10 yıl içinde parmağımı koyamadım. Kendimi iyi hissetmiyordum Kronik yorgunluk, döküntüler, burun döküntüsü ve şimdi bildiğimiz yüzümün köprüsü lupus döküntüsü, eklem ağrısı, sertlik gibi sonunda fibromiyalji tanısı alan kas, daha sonra Sjogren sendromu adı verilen kollajen bozukluğu, saçlarım düştü ve her zaman yorulurdum. “

McDonough şimdi bir konuşmacı, yazar ve atölye lideri olup, genç kadınlarla genellikle vücut imajı ve benlik saygısı ile ilgili zorlukları hakkında konuşmaktadır.

 1. Kyle Richards
Kyle Richards

“Beverly Hills’in Gerçek Ev Hanımları” yıldızı Kyle Richards, annesi kanserken önce hastalandığını söyledi, ancak önce depresyonda olduğu söylendi çünkü annesi ölmüştü. “Sadece depresyonda olduğumu satın almıyordum. Neden tüm bu çılgın semptomlarım var? “TLC’den“ Şifacı ”adlı bir bölümde.

Bir arkadaşım ona fibromiyaljisi olabileceğini söyledi, bu yüzden durum konusunda uzmanlaşmış bir doktora gitti ve tanısını doğruladı. “Aniden bir cevabım varmış gibi hissettim ve kendimi daha iyi hissettim çünkü çok fazla endişe [bilmeden] neden oluyor,” dedi Richards.

Richards o zamandan beri fibromiyalji ağrısını tedavi etmek için alternatif yöntemler aradı – “Şifacı” üzerine, insanların kronik ağrılarını azaltmaya yardımcı olmayı amaçlayan bir “enerji şifacı” olan Charlie Goldsmith ile çalıştı.

 1. Rosie Hamlin
Rosie Hamlin

Rosie ve Originals şarkıcısı, en çok 1960’lı hit şarkısı “Angel Baby” ile tanınan Rosie Hamlin, 1963’te bir aile kurmaya başlamadan önce birkaç yıl aktifti. Konserler vermeye devam etti. 2002 yılına kadar ileri fibromiyalji nedeniyle resmi olarak emekli olmak zorunda kaldı.

“Her zaman son derece enerjik ve çok, çok meşguldüm,” dedi Hamlin 2011’deki bir röportajda. “Fibromiyaljiyle başa çıkmak ve hayatımı yeniden düşünmek, yeniden düzenlemek ve gerçekleştirmek birkaç yılımı aldı – şimdi çok sınırlı olduğumu farketmek için. Sevmiyorum, ama yüzleşmek zorundayım. “

Hamlin, Rock and Roll Onur Listesi tarafından onurlandırılan ilk Latina idi. 2017’de 71’de açıklanmayan nedenlerden öldü.

 1. Janeane Garofalo
Jeaneane Garofalo

Aktris ve aktris Janeane Garofalo, kariyeri boyunca fibromiyaljiyle mücadelelerinin yanı sıra endişe ve depresyon da dahil olmak üzere zihinsel ve duygusal konular hakkında çok açıktı. Hatta fibroyu, yaşadığı acıyla başa çıkmak için mizah ve kahkahalar kullanarak stand-up rutinine dahil etti.

Fibromiyaljisi için bir antidepresan reçetesinden “Kronik olarak memnun olmadığımı bilmiyordum” dedi.

 1. Michael James Hastings
michael james hastings olarak captain mike itibaren west wing

“Batı Kanadı” nda Kaptan Mike rolüyle tanınan Michael James Hastings, fibromiyalji nedeniyle 35 yaşında öğretimden çekilmek zorunda kaldı. Yarı zamanlı oyunculuk kariyeri için Los Angeles’a taşınmasına neden olan kronik ağrısıydı.

Hastings, takviyeler, egzersiz, masaj terapisi, akupunktur ve kiropraktöre ziyaretler gibi doğal yollarla fibro semptomlarla uğraştığını söyledi.

“Ayrıca, bazı günlerin programımı veya diğer insanların programlarını takip edemeyeceğimi ve sadece dinlenip“ hafifletmem ”gerektiğini kabul ettim”, dedi web sitesi ile bir röportajda. Ağrı kesici.

 1. Jo Guest
konuk

İngiliz sihir modeli Jo Guest, çok çeşitli “lüks” İngiliz dergilerinde yer aldı ve hatta “The Sun” da bir kız olarak ortaya çıktı. 2008 yılında, “Bu Sabah” televizyon programında bir yıldan uzun süredir “gizemli bir hastalıktan” muzdarip olduğunu ve birkaç ay sonra fibromiyalji teşhisi konduğunu açıkladı.

Konuk, o zamandan beri hastalık nedeniyle değişmenin ne kadar zor göründüğünden bahsetti, ancak bir gün sayfa 3’e dönmeyi umuyor.

“Seksi kıyafetler ve kısa etekler giymeyi çok sevdim, ama artık giyinmeyi sevmiyorum. Kıvılcım çıktı. Kendini iyi hissetmek ya da kendini kötü hissettiğinde seksi bir kadını sevmek zor, “Konuk Konuk 2008’deki röportajda Daily Star’a söyledi.” Gerçekten daha iyi olacağımı düşünüyorum. Pes etmeyeceğim.”

 1. AJ Langer
değişmek

En iyi “Benim Sözde Hayatım”, “Seinfeld” ve “Üç Kız Kardeş” rolleriyle tanınan aktris AJ Langer, ergenlik döneminde fibromiyalji teşhisi koydu, ancak harekete geçmeye devam etti. “Üç Kız Kardeş” i çektikten sonra, Langer semptomlarını nasıl yöneteceğini ve sağlığını ilk sıraya koymayı öğrendi. Sörf, yoga ve meditasyon da dahil olmak üzere fibromiyaljiyle başa çıkmasına yardımcı olmak için bir dizi alternatif tedavi denedi.

Aches ve Gains podcast’inin Dr.Paul Christo ile yaptığı bir bölümde, Langer, “Fibromiyalji ile geçtiğiniz farklı öğrenme seviyeleri vardır … Birincisi yalnızım, biliyorsunuz, hiç kimse kimse bu acıyı anlamıyor. Ve sonra evrenselleştiği yere ulaşabileceğiniz bir nokta var ve herkesin bir şeyleri olduğunu anlıyorsunuz. Vücudumun kırılgan bir ekosistemi olduğu gerçeğini kabul etmeye geldim ve bununla ilgilenmeliyim. “

 1. Kirsty Young
Kirsty Young

BBC Radio 4’ün “Desert Island Diskleri” nin bir yayıncısı olan Kirsty Young, 2018’de fibromiyalji nedeniyle pozisyondan mola vereceğini açıkladı. “Dünyanın en büyüleyici insanlarından bazılarını avlamak harika bir iş – ancak, bir çeşit fibromiyaljiden muzdarip olduğum için Desert Island Disklerinde biraz zaman ayırmam gerekiyor.” Young, birkaç ay sonra iyileşmek ve şova geri dönmek için zaman harcamayı umuyor.

 1. Lena Dunham
lena dunham turuncu güneş gözlüğü ve mavi tişört giyen bir selfie alarak

Endometriozis ve kronik ağrıya karşı mücadelelerinden bahsetmiş olmasına rağmen, Lena Dunham, Ekim 2018’de Instagram yayınında fibromiyaljiden muzdarip olduğunu açıkladı. Fibro gibi “görünmez” bir hastalığa sahip olmanın nasıl bir şey olduğunu açıklayarak şöyle yazdı: “Tamamen yetenekli görünüyorum ama karmaşık bir şey ve sadece korumak için ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyorum neşe ve hizmet hayatı. İşim, sahip olduğum her şeye mal oluyor. Bu fibromiyalji. Çok az anlaşılmıştır ve bu nedenle çok fazla bilgi ve desteğe sahip olmama rağmen, deli olduğum hissini ortadan kaldırmak zordur. Ama ben değilim (en azından bu şekilde değil!) Ve değilsin. “

Dunham, ağrının, her ne olursa olsun – görünür bir suçlu olsun ya da olmasın – geçerli olduğunu söylemeye devam etti. “Acınız, formu ne olursa olsun, acınız ve dolayısıyla gerçek. Acı çektiğini söylediğinde sana inanıyorum. İnanmanın ne kadar önemli olduğunu birçok kez öğrendim. “

 1. Carrie Ann Inaba

Carrie Ann Inaba, ABC’nin “Yıldızlarla Dans Etme” yargıcısı ve CBS’deki “The Talk” da ortak olarak yaptığı çalışmalarla tanınan, fibromiyalji de dahil olmak üzere birçok sağlık koşuluyla yaşam hakkında açıkça konuştu. , Sjögren sendromu, romatoid artrit ve spinal stenoz.

2019’un başlarında Inaba, kronik “zayıflatıcı” ağrısının nasıl aktif ve pasif hale geldiğini açıkladı, bu da bir dansçı ve koreograf olarak özellikle zordu. Ayrıca görünmez hastalıkları hakkında hissettiği utancı tartışarak, dünyanın gördüğü kadar sağlıklı hissetmediğini söyledi.

Bir fibromiyalji saldırısı sırasında Inaba, “Bunlardan geçerken çok utanıyorum çünkü insanların gördüğü şey olmak istiyorum. İnsanlar dışarıdan sağlıklı bir insan görüyor. Diye devam etti:

İnsanları cesaretlendirmek istiyorum çünkü utanıyorum bile, aynı zamanda utanmamam gerektiğini biliyorum çünkü bu yaşadığım bir şey. Ve gerçekten bunun hakkında daha fazla konuşmak istediğim için bir platforma sahip olduğum için minnettarım..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *