Kostokondrit nedir? Fibromiyalji ve Kostokondrit Arasındaki Bağlantı Nedir?

Bugün, dünya çapında on milyonlarca insan fibromiyaljiden muzdarip. Bu insanların çoğu yaşamlarının ortasında fibromiyalji geliştirir, ancak birçoğu bunu bir genç veya genç bir yetişkin olarak geliştirir. Fibromiyaljiden muzdarip insanların çoğu kadındır.

Fibromiyaljiden muzdarip olan herkes, çeşitli farklı semptom türlerini ve orada ağrı olduğunu bilir. Ayrıca fibromiyaljiyle ilişkili ağrının büyük bir kısmının göğüste ne olduğunu bilirler.

Vücutta spesifik olmak üzere on sekiz farklı basınç noktası vardır. Bu noktalara basınç uygulandığında (sonuçta bunlara basınç noktaları denir), o bölgede büyük acıya neden olur.

Tipik olarak, bir kişi bu on sekiz basınç noktasının on birinden vücudundan ateş eden bir ağrı hissederse, doktorları tarafından fibromiyalji teşhisi konabilir (doktorlar ayrıca nihai teşhisi yapmak için semptomların çeşitli diğer yönlerine de bakacaktır).

Bu basınç noktalarından ikisi göğüs bölgesinde bulunur. Bu nedenle göğüs ağrısı ve fibromiyalji ilişkilidir. Fibromiyaljisi olan kişilerde göğüsteki ağrının çoğu göğüs kemikleri ve göğüs kafesi çevresinde görülür. Bu tür bir ağrının olması kostokondrit olarak adlandırılır ve fibromiyalji ile yaygın olarak ilişkilidir.

Fibromiyaljisi olan birçok insanın da kotokondriti vardır, ancak bilmedikleri şey fibromiyalji ve kostokondritin ayrı tedavi gerektirmesidir. Ek olarak, kostokondritte ağrının arkasındaki bazı nedenler fibromiyaljinin arkasındaki ağrının kaynağı olabilir veya olmayabilir.

Fibromiyalji tedavi edilmezse, maalesef daha da kötüleşmek zorundadır. Ancak kostokondritinizi de tedavi etmeniz çok önemlidir.

Tüm Göğüs Ağrısı Kostokondrit mi?
Hayır, kesinlikle değil. Kostokondritli birçok kişi aslında ağrının kalp sorunları nedeniyle meydana geldiğini düşünür. Bazı insanlar için, kostokondritin ağrısı o kadar yoğundur ki, kalp krizi geçirebileceğini düşünüyorlar. Bununla birlikte, hala sahip olduğunuz herhangi bir göğüs ağrısının kostokondrit olduğunu asla varsaymamalısınız, ancak göğsünüzde ne tür veya ağrı hissettiğinden bağımsız olarak, tedavi sürecine başlamak için kontrol edilmesini isteyeceksiniz.

Kostokondrit tam olarak nedir?
Kostokondrit, kaburgalarınız ve göğüs kemiklerinizdeki kıkırdakta biriken iltihaplanma olarak tanımlanır. Bazı kostokondrit hastaları, kalp krizi geçirmeyle aynı düzeyde ağrı hissederken, diğerleri basit bir sıkıntıdan daha fazla acı hissetmezler.

Kostokondritin Nedenleri Nelerdir?
Tıpkı fibromiyaljide olduğu gibi, kostokondritin arkasındaki gerçek nedenler henüz tam olarak bilinmemektedir. İnşallah yeni bilimsel ve tıbbi teknolojik gelişmeler ve çalışma ile, cevabı yakında bulabileceğiz. Şimdilik, doktorlar ve tıp uzmanları, kostokondritin göğüs bölgesindeki travma veya özellikle solunum bölgesinde bir çeşit viral enfeksiyondan kaynaklanabileceğine inanmaktadır.

Başka bir teori, fibromiyaljinin kostokondrite neden olabileceğidir ve gerçekten de hem fibromiyalji hem de kostokondritli hastalar göğüs bölgelerinde sadece kostokondritli insanlardan çok daha fazla ağrı hisseder. Ama sonra tekrar, kostokondrit olan ancak aynı zamanda fibromiyaljisi olmayan azınlık insanlar var, bu nedenle fibromiyalji büyük olasılıkla kök neden değildir..

Fibromiyalji ve Kostokondrit Arasındaki İlişki Nedir?
Henüz resmi numaralarımız yok, ancak doktorlar ve tıp uzmanları her beş fibromiyalji hastasından üçünden fazlasının ya da kotokondrit veya kostokondrit semptomlarına belirgin bir benzerliği olan semptomları olduğu konusunda aynı fikir birliğine varmış gibi görünüyorlar. Aynı zamanda, fibromiyalji, kostokondritin olduğu iltihaplanmaya neden olmaz.

Bununla birlikte, fibromiyaljinin ve inflamasyonun baskı noktaları birlikte ilişkili bir rol oynayabilir, bu da belki de fibromiyaljisi olan kostokondrit hastalarının neden olmayanlardan daha fazla göğüs ağrısına sahip olduğunu açıklayabilir. Fibromiyalji ve kostokondrit arasındaki bir başka ilginç ilişki, kostokondritin günler içinde iyileşebilmesidir.

Kostokondrit semptomlarınız varsa, ancak en az bir veya iki hafta içinde iyileşmezse, fibromiyaljiye sahip olma şansınız vardır. Şimdi bu bizi bir sonraki soruya götürüyor, kostokondritin yaygın semptomlarından bazıları nelerdir?

Kostokondritin Sık Belirtileri
Kostokondritin en yaygın semptomu göğüs duvarında ve / veya göğüs kafesinde ağrı hissidir. Bu ağrı, kıkırdaktaki iltihaplanma daha da kötüleşeceğinden, hareket ettikçe daha da kötü hissedecektir. Diğer yaygın semptomlar arasında göğsünüzün sinirlerindeki ağrı ve ağrılı bölgelerin şişmesi bulunur.

Costochondritis resmi olarak nasıl teşhis edilebilir?
Kostokondrit genellikle kaburgalarınız ve göğüs kemiklerinizdeki ağrılı yerlere basınç uygulandığında resmi olarak teşhis edilir ve ağrı orada daha da kötüleşirse, o zaman kostokondrit ağrının arkasındaki nedendir. Doktorlar ve tıp uzmanları da yürütebilecekleri bir dizi başka teste sahiptir, çünkü kalp veya kalp problemleri ağrının arkasında bir neden olabilir.

Kostokondrit ve Fibromiyalji Tedavisi Aynı mı?
Kostokondrit tedavisi, diğer iltihaplanma biçimlerini tedavi etme yönteminizle büyük ölçüde aynıdır, ancak iltihabı tedavi etme şekliniz fibromiyalji tedavisinden büyük ölçüde farklıdır. Enflamasyonu tedavi etmek, ağrılı bölgeye buz uygulamak ve sorunu tedavi etmek için onaylanmış ilaçlar almak anlamına gelir.

Fibromiyalji, farklı ağrı kesiciler ve diğer çeşitli tedavileri gerektirir. Kostokondrit ve fibromiyalji tanısı alan hastaların her iki tedaviyi de aynı anda kullanmaları gerekecektir.

Her iki acı türüyle yaşamak çok acı vericidir ve hayatınız, her ikisinden de bahsetmemek için koşullardan sadece birine sahip olmaktan büyük ölçüde etkilenebilir. Ancak sizin için iyi haber, kostokondritin tedavi edilmesi ve yönetilmesinin fibromiyaljiden çok daha kolay olmasıdır.

Via-http: //www.fibromyalgiatreating.com/how-chest-pain-and-fibromyalgia-are-related/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *